آموزش شفق دوزی در کرج

خانه    آموزش شفق دوزی در کرج

دوره شفق دوزی (عثمان دوزی)

هنر زیبای شفق دوزی یا همان عثمان دوزی را می توان یکی از بهترین انتخاب ها برای تزیین انواع مانتو و لباس های مجلسی دانست. این هنر زیبا که در برخی از مناطق به نام شفق دوزی نیز شناخته شده است، کاربرد های  فراوانی در تزئینات دارد و همچنین دارای تنوع بالایی می باشد. شما با فراگیری اصول اولیه و پایه آن می توانید شفق دوزی های بسیاز زیبایی را انجام دهید.

همانطور که اشاره کردیم عثمان دوزی و یا همان  شفق دوزی یکی از هنرهای جدید می باشد که برای تزیین مانتو و لباس مجلسی استفاده می شود و جلوه ای خاص و جذابی به پارچه می دهد و می تواند جذابیت لباس های مجلسی را دو چندان کند؛ به همین خاطر طرفداران بسیار زیادی در بین دوست داران هنر و خیاطی دارد.

آموزش شفق دوزی در کرج

خانم یاری عزیز مدرس دوره ی شفق دوزی آموزشگاه خیاطی سپید، کارشناس هنری در برنامه های تلویزیونی:

در هنر عثمان دوزی تزیین طرح ها بستگی به  خواسته و سلیقه ی شخصی افراد دارد و با هر نخ یا قیطان و لوازم دیگری از قبیل سرمه ، شن لیزری ، نگین متری و غیره که مایل باشید می توانید کار عثمان دوزی خود را کامل کنید .به طور کلی مراحل کار شفق دوزی در کلیه ی طرح ها یکسان می باشد و فقط استفاده از مواد و لوازم در هر طرحی متفاوت می باشد که عزیزان هنر دوست می توانند طرح مورد نظر خود را انتخاب کنند. از این رو قصد داریم در آموزشگاه خیاطی سپید این هنر زیبا را به هنرجویانی که در این حوزه علاقه دارند آموزش بدهیم.

آموزش عثمان دوزی یا شفق دوزی برجسته روی پارچه

شفق دوزی از سال های دور به اشکال های مختلف رواج داشته است و در زمان قبل از صفویان با استفاده از نقره، زر و انواع سنگ های تزیینی قیمتی بر روی لباس های مختلف و تاج اشراف و درباریان انجام می گرفته و زیبایی و جلوه آنها را چندین برابر می کرده است.

می توانید از وسایل تزیینی مختلف برای شفق دوزی استفاده کنید.این هنر زیبا که تشابه زیادی به هنر سرمه دوزی دارد، دارای تنوع بسیاری است و می تواند کاربردهای مختلفی داشته باشد. از آن  می توان در رنگ پارچه های روشن و جذاب برای تزیین لباس عروس و لباس های مجلسی استفاده نمایید.

مدل های جدید و زیبای شفق دوزی جواهر

شفق دوزی برجسته از هنرهای اصیل و بسیار زیبای ایرانیان است که با استفاده از سنگ های قیمتی، نقره و زر انجام می گیرد که هنری فوق العاده خاص و خیر کننده می باشد. بخشی از هنر عثمان دوزی، جواهر دوزی شفق می باشد. درست است که امروزه این هنر زیبا بسیار کمتر انجام می گیرد اما از این جواهرات شگفت انگیز نمی توان به راحتی عبور کرد و در کنار فراگیری شفق دوزی روی لباس، ظروف و غیره  حتی می توان با نحوه شفق دوزی جواهر و مدل های متنوع و شیک آن نیز آشنا شد.

نکات مهمی که در دوره عثمان دوزی باید به آن توجه شود.

پارچه ای که از آن استفاده می کنید بایستی فقط اورگانزای نازک باشد. قبل از چسباندن چسب روی اورگانزا ، ابتدا  پارچه را با سشوار و یا اتو گرم کنید، تا کارایی بهتری داشته باشد. اگه چسب تایگر در دسترس نبود از چسب بیندر استفاده کنید.

اگر بخواهید از شن(سنک سیلکون) استفاده کنید بایستی قبل از استفاده ی شن، مقداری ازچسب DM5 ترکیه را روی چسب دوطرفه به مقداری که بعداز ریختن شنها چسب روی شن قرار نگیرد بریزید ،و یادتان باشد درمورد شن ازچسب تایکر استفاده نکنید ،در ضمن موقع استفاده ازشن،شن رابه مقدارزیاد میریزیم،وسپس با پشت پنس فشار میدهیم تاشنها همه داخل چسب فروروند،و به زیبایی کنار هم قرار بگیرند.

برای استفاده از چسب تایکر،درمرحله اول یک عدد سرنک شیشه ای ازداروخانه های دامپزشکی خریداری کنید ،سپس بعداز اتمام کار عثمان دوزی،مقداری ازچسب تایکر را به دلخواه ازطرف پشت سرنگ داخل سرنگ ریخته و سپس هوای داخل آن را بگیرید و  به دنبال آن سر سوزن سرنگ را لای تمامی نخ ها ومواد بکار رفته قرار بدهید و مانند،یک قلم به صورت آهسته میکشیم به طوری که چسب روی نخ ها وسرمه و زنحیر ، و هرچه که استفاده کرده اید نریزد.

بعدازاتمام کارچسب زدن،سشوار را به مدت۱دقیقه، از نزدیک در لا به لای همه مواد بکار رفته و روی کار بگیرید.

بعداز اتمام کار چسب زدن روی کار،کار را برگردوندید و مقداری از چسب تایکر را پشت کار ریخته،و با کمک کارتک و یا پشت کارد آشپزخانه محکم بکشید. و در آخر  اضافه چسب را بردارید. وطبق مراحل قبلی دوباره از نزدیک سشوار بگیرید.

لوازم مورد نیاز برای هنر شفق دوزی یا عثمان دوزی

قلم و ابزارهای به  کار رفته در هنر شفق دوزی شامل موارد زیر می باشد:

  • نخ تل(N۱،N۲،N۳),نخ متال,نخ تیتانیوم
  • قیطان متال,قیطان لیزری
  • زنجیرساچمهای (نقطه نقطه), سرمه ,نگین متری۶و۸رنگی
  • سنگ سیلکون (شن), سنگ های پشت صاف تزئینی ,نگین اتو(کریستال), نگین اتویی متال, توپک متال, توپک های نگین دار, توپک های فلزی
  • نگین های طرح دارچسبی, کریستال های بندی منجوق ترمه, نوارسیلکون, اکلیل, چسب دورویه آلمانی، چسب متال، چسب DM۵ترکیه, چسب مایه تایگر, چسب لیزری(لایه جادویی)
  • ورق مسی و برنجی ,سیم گل سازی, پوست ماری یا ژیپون

در هنر شفق دوزی به چه چیزی نیاز است؟

عثمان دوزی هنری بسیار دوست داشتنی و جذاب می باشد و انجام آن تنها به سلیقه و کمی حوصله نیاز دارد. عثمان دوزی هر چه با دقت و حوصله بیشتری انجام شود کار تمیز تر وزیبا تری در می آید. همچنین بدانید که مهم‌ترین ابزار کار شما در کنار داشتن علم خیاطی، خلاقیت است.  امروزه بر روی یقه و سر آستین بسیاری از مانتوهای مجلسی که از این هنر استفاده می کنند.به کار بردن عثمان دوزی بر روی مانتو، لباس عروس و …علاوه بر افزایش زیبایی ارزش و همچنین قیمت آن را بالا می برد و آن را به لباسی ارزشمند و گرانبها تبدیل می کند.

دوره عثمان دوزی آموزشگاه خیاطی سپید به چه صورت است؟

آموزشگاه خیاطی سپید به دلیل آموزش هنر خیاطی  عثمان دوزی به صورت کاملا عملی ، به هنرجویان عزیز این امکان را می دهد تا با آزمون و خطا در این دوره آموزشی بتوانند با کسب تجربه های خیاطی به یک خیاط خبره و حرفه ای تبدیل شوند. دوره آموزشی شفق دوزی (عثمان دوزی) در آموزشگاه خیاطی سپید ، توسط با تجربه ترین و بهترین اساتید خیاطی و مد به هنرجویان ارائه می‌شود.

در این آموزش از آخرین متد روز استفاده شده تا هنرجو عزیز ، بعد ازپایان رسیدن دوره به سرعت و به راحتی در هر جای دنیا مشغول به کار شود. در آموزشگاه خیاطی سپید ، هنرجویانی که دوره خیاطی عثمان دوز ی را با موفقیت طی کرده و مدرک معتبر دریافت خواهند کرد . دارندگان این مدرک می‌توانند با اعتماد و اعتبار بیشتری در حوزه تخصصی خود فعالیت کرده و به موفقیت برسند.