انواع متدهای خیاطی

انواع متدهای خیاطی

خیاطی یکی از هنرهای پر طرفدار در روزگار ما است که با گستردگی صنعت مد و پوشاک اهمیت آن بیشتر شده است. خیاطان به کمک روش های مختلفی لباس می دوزند. به همین دلیل اگر شما به این رشته زیبا علاقه دارید باید با انواع متدهای خیاطی آشنا شوید. متدهای خیاطی با توجه به فرهنگ و اندام افراد مختلف طراحی  شده اند. به همین دلیل قبل از شروع کار، حتما باید اطلاعات کافی درباره این روش ها به دست آورید. در ادامه به معرفی مهم ترین متدها می پردازیم.

متد خیاطی مولر

یکی از معروف ترین متدهای خیاطی، مولر نام دارد که متدی آلمانی است و دقت خیلی خوبی دارد. شما می توانید با استفاده از این متد، لباس هایی زیبا، خوش فرم و خیلی پیچیده را بدوزید. ویژگی مهم دیگری که متد مولر دارد، سادگی آن است به همین دلیل کارآموزان می توانند به راحتی این روش را یاد بگیرند و مطابق با آن لباس های زیبایی تهیه کنند. مبنای این متد، اندازه گیری است به همین دلیل اگر شما این متد را می خواهید انتخاب کنید ابتدا باید اندازه برخی از نقاط را یادداشت کنید سپس طبق فرمول های مخصوصی سایر اندازه ها را به دست آورید.

شما قبل از شروع به خیاطی ابتدا باید اندازه قد اندام از سر تا پا، دور باسن، دور کمر و دور سینه را یادداشت کنید. بر اساس فرمول های مخصوص اندازه سایر قسمت ها را به دست خواهید آورد. در این جا شما به خط کش، گونیا، قیچی، کاغذ برش، پیستوله، نوار چسب و مداد نیاز دارید. توجه داشته باشید با کمک متد مولر می توانید یک انتخاب عالی برای رسم الگوی بالا تنه داشته باشید.

متد خیاطی گرلاوین

قدیمی ترین متد خیاطی، متد خیاطی گرلاوین نام دارد. به خاطر کیفیت مناسبی که دارد از سالیان دور در بین زنان خانه دار متد خیاطی گرلاوین رواج داشته است. با کمک این متد می توانید انواع لباس، مانتو، شومیز، دامن، لباس های مجلسی و … بدوزید. خیاطان حرفه ای به طور معمول برای رسم الگوی بالا تنه با استفاده از متد گرلاوین، از متد های دیگر نیز استفاده می کنند به این صورت که ابتدا از متد مولر استفاده می کنند. سپس با کمک متد گرلاوین و متریک ایرادات و نواقص احتمالی را برطرف می کنند.

در متد گرلاوین رسم الگو و خیاطی با ظرافت و دقت زیادی انجام می شود البته مانند سایر متدهای خیاطی ممکن است ایراداتی نیز داشته باشد که این ایرادات را در ادامه ذکر می کنیم.

  • در متد گرلاوین اندازه های بدن فرد باید با دقت بسیار زیادی انجام شود که در غیر این صورت دوخت خوبی انجام نخواهد شد.
  • این متد نیاز به پرو کردن دارد که گاهی به علت تکرار پرو کردن، فرد خسته می شود.
  • در متد گرلاوین نیاز به ماشین حساب دارید تا محاسبات پیچیده را انجام دهید.
  • برای رسم کردن الگو با کمک این متد، به مدت زمان بیشتری نسبت به سایر روش ها نیاز دارید.

 

متد خیاطی ایتالیایی

احتمالا شما هم شنیده اید که ایتالیایی ها همیشه شیک پوش هستند به همین دلیل است که از متد آن ها برای دوخت انواع لباس استفاده می شود. در این متد نیازی به الگو کشیدن و محاسبات پیچیده نیست و طرح کلی روی پارچه مستقیما اجرا می شود. یکی از مزیت های خوب این متد سادگی آن است به همین دلیل افراد مبتدی نیز می توانند خیلی زود این روش را یاد بگیرند. البته فراموش نکنید که دوخت لباس های پر زرق و برق و مجلسی با متد ایتالیایی کار سخت و دشواری است.

متد خیاطی متریک

متدهای خیاطی که به محاسبات پیچیده نیاز دارند، باید با دقت بسیار بالایی انجام شوند. به همین دلیل است که کارشناسان و طراحان در این زمینه تلاش می کنند متدهایی را طراحی کنند که بر اساس فرمول هایی خاص اجرا می شوند. در اثر این تلاش ها، متد خیاطی متریک را ابداع کردند.

در ابتدا خیاطان انگلیسی از متد متریک استفاده کردند و به مرور زمان در سر تا سر جهان رواج پیدا کرد. با توجه به نوع فیزیک بدن انگلیسی ها، این متد خیاطی از دقت و ظرافت بسیار زیادی برخوردار است. البته در کنار زیبایی های این متد، از سختی هایی که دارد نیز نمی توان صرف نظر کرد. در ابتدا از این متد بیشتر برای دوخت لباس مردانه استفاده می شد و به تدریج برای لباس های زنانه از مورد استفاده قرار گرفت.

در صورتی که اندازه گیری ها و محاسبات با دقت انجام شود لباس های مجلسی بسیار زیبایی تهیه خواهد شد.

متد خیاطی فرانسوی

فرانسوی ها برای دوخت لباس از اندازه های سفارشی هر فرد استفاده می کردند. برای دوخت لباس های لاکچری بهترین متد، متد خیاطی فرانسوی است چون اندازه گیری ها بر اساس سایز فرد و به صورت سفارشی انجام می شود و دقت بسیار زیادی دارد. البته خیاطی با این روش وقت گیر است و هزینه زیادی دارد.

متد خیاطی ترک

همانطور که می دانید این روز ها استفاده از پوشاک ترک طرفداران زیادی پیدا کرده است که علت آن هم به خاطر کیفیت پارچه های آن ها است و هم متدهای خیاطی آن ها می باشد. با استفاده از متد خیاطی ترک می توانید کت، دامن، شلوار، انواع لباس های مختلف خیاطی کنید و از زیبایی آن لذت ببرید.

متد خیاطی ABM

یکی از معروف ترین متدهای خیاطی، متد ABM می باشد. با کمک این روش می توانید با سرعت بالا لباس بدوزید به همین دلیل برای دوخت لباس در تعداد بالا می توانید از این متد استفاده کنید. با این متد می توانید در مصرف پارچه صرفه جویی کنید در نتیجه باعث کاهش هزینه های اقتصادی شما خواهد شد. در این متد همه الگوها آماده هستند شما فقط آن ها را بر روی پارچه قرار داده و برش می زنید به همین دلیل است که شما نیازی به انجام محاسبات پیچیده ندارید و خیلی سریع می توانید لباس خود را بدوزید.

البته با توجه به آن که الگوها آماده هستند لباس ها دقیق و ظریف دوخته نمی شوند و ممکن است از نظر سایز، دقیقا متناسب با اندام فرد نباشند. به همین دلیل اگر می خواهید یک لباس شیک و مجلسی بدوزید بهتر است از سایر متدهای خیاطی استفاده کنید.

در این مقاله با ۷ متد خیاطی مشهور دنیا آشنا شدید. شما می توانید با توجه به نوع پارچه، مدل لباس و اندام فرد هر کدام از روش ها را که مناسب دیدید انتخاب نمایید.